arrow

Jak bezpiecznie kupić dom?

Jak bezpiecznie kupić dom? Mieszkanie lub też dom możemy nabyć w dwojaki sposób. Poprzez pośrednika lub osobiście. Jest jednak kilka rzeczy, które warto sprawdzić na własną rękę, aby nie dać się nabrać na piękne słowa. Pierwsza najważniejszą rzeczą jest sprawdzenie stanu prawnego mieszkania.

Musimy mieć pewność, ze osoba, która chce je nam sprzedać jest prawnym właścicielem mieszkania, a nie tylko osoba zameldowana. Następnie sprawdźmy, czy mieszkanie nie ma żadnych obciążeń ( mogą być z rożnych powodów np. nie płacenie czynszu, rachunków lub tez długi pod mieszkanie).

Chcąc sprawdzić obie te sprawy należy zajrzeć do Księgi Wieczystej. Obejrzeć wpisy możemy za darmo na miejscu. Jednak odpis z Księgi Wieczystej kosztuje. Jeśli chcemy się o niego ubiegać, musimy o niego wystąpić na piśmie. Odpis elektroniczny z Księgi Wieczystej kosztuje około 30zł, natomiast odpis na papierze od 6zł (zależy to od sądu).

Pamiętajmy jednak, by dokładnie sprawdzać daty na wszystkich dokumentach. Nie zawsze są one aktualne i niestety, nie zawsze zgodne z prawdą. Częstym przypadkiem jest sytuacja własnościowa, jeśli chodzi o małżeństwa. W Księdze Wieczystej widzimy tylko jednego właściciela, natomiast w rzeczywistości jest ich dwóch.